خانه » توتال استیشن ها » تخلیه دوربین های توتال استیشن سوکیا

تخلیه دوربین های توتال استیشن سوکیا

 

تخلیه اطلاعات از توتال استیشن های سوکیا به کامپیوتر

 

شرکت سوکیا سفارش یک نرم افزار برای تخلیه و ترسیم داده های حاصل از دستگاه های خود را به شرکت دیتاکام داد.امروزه از این نرم افزار برای تخلیه داده های انواع دوربین های سوکیا استفاده می شود .این نرم افزار عبارت است از : SDRmapping and desingn بیشتر این نرم افزار را به اختصار با نام SDRmap می شناسند . که در حال حاضر از نسخه ۶٫۵ برای تخلیه داده های سوکیا استفاده می شود .

 

مراحل کار در دوربین

برای این منظور با ورود به قسمت MEM ⇒ JOB ⇒Comms Setup و انجام تنظیمات نحوه انتقال داده ، دوربین را آماده می کنیم . سپس از قسمت MEM⇒JOB ⇒Comms Output جاب مورد نظر را جهت تخلیه  انتخاب کرده و دکمه Enter  را از روی صفحه کلید توتال می زنیم .با انجام این کار جلوی اسم جاب مورد نظر جهت تخلیه ، کلمه Out نوشته می شود . با زدن کلید F4به عنوان Ok ، پنجره Comms Output باز شده و نشان دهنده اماده شدن دوربین برای تخلیه می باشد .پس از تنظیمات لازم در نرم افزار SDRmap ، مجددا به این پنجره برگشته و کار انتقال داده را تکمیل می کنیم .

 

 

 

10

  

20

 

مراحل کار در نرم افزار کامپیوتر

ابتدا نرم افزار SDRmap را باز کرده و یک جاب جدید ایجاد می کنیم . سپس از منوی بالایی Tools وارد گزینه Tools/Process Field Data/Receive SDR File می شویم .با انتخاب این گزینه ، در قسمت پایین صفحه پنجره Receive SDR File باز شده و در این قسمت می توان تنظیمات نحوه انتقال داده ها را انجام داد . باید دقت کرد که تنظیمات دوربین با تنظیمات نرم افزار در این قسمت یکسان باشد .از جمله تنظیمات این قسمت ، تنظیم قسمت Input device می باشد که برای انتخاب نوع وسیله ای که داده از آن دریافت می شود ، می باشد .با انتخاب گزینه SDR محل مبدا تخلیه ، یکی از توتال استیشن ها یا فیلدبوک سوکیا خواهد بود.

در بعضی مواقع با انتخاب گزینه External device و انتخاب نام فایل و مسیر ذخیره کردن در این قسمت ، می توان توتال های غیر سوکیا را نیز تخلیه کرد . از جمله می توان تخلیه دوربین های لایکا ، تریمبل ، نیکون و تاپکن را در این قسمت انجام داد . نکته مهم این است که بوسیله گزینه External ، تخلیه داده مستقیما از روی توتال استیشن به یک فایل متنی صورت می گیرد . 

در نهایت با زدن کلید Ok، نرم افزار جهت ارسال اطلاعات از توتال استیشن ، منتظر  باقی می ماند . در این مرحله اگر در توتال استیشن که آماده انتقال اطلاعات شده است ، کلید Enter را از صفحه کلید فشار دهیم ، مختصات نقاط از توتال به نرم افزار SDRmap انتقال می یابد .

با انجام مراحل بالا گرچه نقاط وارد نرم افزار SDRmap شده اند .ولی چیزی در صفحه نمایش نشان داده نی شود چون این اطلاعات فقط به عنوان یک SDR File ذخیره شده اند . لذا پس از اتمام نقاط ، پنجره دیگری در نرم افزار مبنی بر ادامه انتقال تحت عنوان Continue نشان داده می شود که آن را نیز Ok می کینم .اکنون جهت نمایش نقاط در صفحه نمایش نرم افزار ، از قسمت پایین صفحه گزینه SDR file to database را انتخاب می کنیم .با انتخاب این گزینه ، اسم جاب تخلیه شده در مقابل SDR file دیده می شود .با کلیک کردن روی گزینه Ok ، نقاط تخلیه شده در صفحه نمایش نرم افزار ، نمایش داده می شوند .

 برای ذخیره سازی این نقاط تحت یک فایل متنی نیز می توان از گزینه Tools/Import/Export/Write/Read ASCII استفاده کرد .در این قسمت گزینه action را روی Create یا ایجاد قرار داده و در قسمت Outpout format می توان نحوه چیدمان و جداسازی پارامترهای تخلیه را انتخاب نمود . مثلا در فرمت wildsoft ، جداسازی با کاما و فرمت Geotop جدا سازی با فاصله می باشد .در قسمت Output filename ، باید نام فایل و مسیری را که قرار است اطلاعات در آن ذخیره شود، تنظیم شود .

 

تخلیه اطلاعات از کامپیوتر به توتال استیشن های سوکیا

در این حالت معمولا یک فایل متنی حاوی مختصات نقاط ( شماره نقطه ، X،Y،Z و کد نقطه ) را داریم که می خواهیم به منظور پیاده کردن این نقاط روی زمین ، این نقاط را وارد حافظه توتال استیشن کنیم .در توتال های سوکیا فایل متنی نقاط بهصورت مستقیم وارد توتال نی گردد بلکه ابتدا این نقاط را وارد نرم افزار SDRmap کرده و سپس از روی این نقاط یک SDR file ساخته و آن را به حافظه توتال انتقال داد .

 

مراحل کار در دوربین

ابتدا جاب مورد نظر را،جهت ریختن مختصات نقاط به عنوان جاب جاری توتال استیشن انتخاب می کنیم .سپس با ورود به قسمت Menu ⇒ COMM Parameters و انجام تنظیمات نحوه انتقال داده ، برای دریافت نقاط از کامپیوتر ، وارد قسمت Menu⇒Known Data ⇒ Comms Input می شویم .با انتخاب این گزینه ، پنجره ای ظاهر می شود که با نوشته شدن کلمه Receiving ، دوربین جهت دریافت اطلاعات نقاط آماده شده است .

 

مراحل کار در نرم افزار کامپیوتر 

ابتدا با ایجاد یک جاب جدید در نرم افزار SDRmap و با ورود به قسمت Tools/Import/Export/Write/Read ASCII، فایل نقاط مورد نظر را به نرم افزار وارد می کنیم . برای این کار ، باید گزینه Action روی Receive ، و فرمت و مسیر فایل متنی نقاط درست انتخاب شود . پس از تایید ازن قسمت (Ok) ، نقاط در صفحه نرم افزار ظاهر می شوند .سپس گزینه Tools/Process Field Data/Create SDR File را انتخاب می کنیم .با انتخاب این گزینه ، پنجره تنظیمات ایجاد SDR File باز می گردد که مقابل قسمت SDR JOB Identifier یک اسم دلخواه برای SDR File و در قسمت SDR version نیز یکی از مدل های فیلد بوک های سوکیا را که کامل ترین آن ها SDR 33 می باشد را انتخاب کرده و Ok را فشار می دهیم .

در صفحه ویرایشی SDR File با زدن دکمه F10 منوی قابلیت های ورود داده ها را باز نموده و از آنجا با انتخاب گزینه Load main database point و سپس دو بار پیایی زدن دکمه F1 نقاط را به این فایل منتقل می کنیم . مرحله بعد با زدن دکمه Esc در این صفحه و سپس انتخاب گزینه F3: Save and exit برای ذخیره کردن و خروج از SDR File می باشد .اینک با انتخاب گزینه  Tools/Process Field Data/Send SDR File و انتخاب نام SDR File ایجاد شده و همچنین تنظیمات یکسان پارامتر های انتقال، نرم افزار آماده ارسال فایل نقاط می گردد . در انتها با انتخاب گزینه ok در نرم افزار و سپس زدن Enter از توتال استیشن ، داده ها از نرم افزار به دوربین فرستاده می شوند .

 

 

 

 منبع : کتاب نقشه برداری پیشرفته ( دستگاه ها )  

مولفین : سید قاسم رستمی و بهرام صفائی (اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاداسلامی)

 

 

 

 

 

آدرس ایمیل پشتیبانی : newmap@iran.ir


پسورد تمام فایل ها در وب سایت : www.newmap.ir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by wp-copyrightpro.com

RSS
Instagram
SOCIALICON