خانه » توتال استیشن ها » تخلیه اطلاعات در توتال استیشن نیکون

تخلیه اطلاعات در توتال استیشن نیکون

تخلیه اطلاعات ازتوتال استیشن نیکون به کامپیوتر

 

مراحل کاری در دوربین

 

ابتدا ورود به قسمت Menu⇒Comm.⇒Download و تنظیم جاب مورد نظر جهت تخلیه صورت می گیرد . برای این منظور با انتخاب گزینه Job و انجام  تنظیمات نحوه انتقال داده از طریق گزینه Comm انجام می شود . 

در اینجا انتخاب گزینه Nikon برای Format و گزینه Coord برای Data می باشد . با انتخاب این گزینه ها ، مختصات نقاط ذخیره شده در حافظه توتال به کامپیوتر انتقال خواهند یافت . 

در صورتی که بخواهیم اطلاعات خام نقاط حاوی فاصله مایل ، زاویه قائم و زاویه افقی را به کامپیوتر انتقال دهیم باید گزینه Raw را برای Data انتخاب کنیم . با زدن کلید Enter دوربین آماده انتقال اطلاعات به کامپیوتر می باشد . لذا دوربین منتظر باقی می ماند تا تنظیمات نرم افزار نیز انجام شود.

 

مراحل کار در نرم افزار کامپیوتر

 

ابتدا گزینه  Transfer/ DataRecorder to PC  را انتخاب می کنیم . سپس تنظیمات نحوه انتقال داده در پنجره باز شده را انجام می دهیم . به عنوان مثال نوع دوربین نیکون را DTM350 در قسمت DataRecorder ، نوع مختصات ( گزینه Nikon Coordinate در صورت تخلیه مختصات نقاط و یا گزینه Nikon Raw در صورت تخلیه داده های خام ) ، در قسمت Data Format ، و نوشتن یک اسم دلخواه برای فایل متنی تخلیه شده در قسمت Job Name و انتخاب مسیر ذخیره سازی فایل را تنظیم می کنیم .

 

یک سری تنظیمات دیگر در همان پنجره باز شده نیز تنظیم می شوند . مثل انتخاب واحد طول و زاویه با کلیک کردن روی گزینه Units، انجام تنظیمات مبنای زاویه قائم ، ترتیب مختصات نقاط ENZ یا NEZ و مبنای آزیموت با کلیک کردن روی گزینه Setting، انتخاب نحوه نمایش طول به صورت عدد اعشاری (Decimal) یا غیره در زیر قسمت Input/Display از گزینه Setting و در صورت نیاز انجام تصحیحات مربوط به ضریب مقیاس یا کرویت زمین در قسمت Adjustment می باشد .

تنظیمات نحوه انتقال داده نیز در همان پنجره قبلی با کلیک روی گزینه Comm انجام می شود . در نهایت با زدن گزینه Ok ، نرم افزار نیز آماده دریافت اطلاعات از توتال می باشد .

 

در نهایت به دوربین توتال نیکون باز گشته و گزینه Go را که در پنجره آخر که باز شده است انتخاب می کنیم . با انجام این کار اطلاعات از توتال به کامپیوتر ریخته می شود . پس از اتمام انتقال ، پیغام Transfer complete روی کامپیوتر ظاهر می شود که با زدن Ok ، نقاط در محیط نرم افزار Trans It نشان داده می شوند . نقاط همچنین تحت فایل متنی که قبلا مشخص شده است ، ذخیره می گردند .

 

در توتال های نیکون پس از تخلیه جاب ، از کاربر پرسیده می شود که آیا می خواهید جاب را از حافظه توتال پاک کنید یا نه ؟ در صورتی که بخواهید پاک کنید گزینه DEL و در صورتیکه نخواهید پا ک کنید گزینه Abrt را انتخاب کنید .

 

 

تخلیه اطلاعات از کامپیوتر به توتال استیشن

 

برای انتقال نقاط از کامپیوتر به حافظه توتال نیکون ، ابتدا فایل متنی حاوی مختصات نقاط را وارد نرم افزار TransIt کرده و سپس آن را به حافظه توتال انتقال می دهیم .

 

مراحل کار در دوربین

ابتدا جاب مورد نظر خود را جهت انتقال مختصات نقاط به عنوان جاب جاری توتال از طریق Menu⇒Job انتخاب می کنیم . سپس با ورود به قسمت Menu⇒Comm.⇒Upload⇒XYZ ، تنظیم یا تغییر جاب مورد نظر جهت تخلیه را با انتخاب گزینه Job انجام داده و در صورت نیاز ، انجام تنظیمات نحوه انتقال داده با انتخاب گزینه Comm انجام می شود .

 

در مرحله بعد تنظیم ترتیب ورود اطلاعات نقاط را با انتخاب گزینه Edit انجام داده و دکمه Enter را میزنیم و برای آماده شدن دوربین جهت دریافت اطلاعات از کامپیوتر، گزینه Go را  انتخاب میکنیم .

 

 

مراحل کار در نرم افزار کامپیوتری

 

گزینه FileImport Job در نرم افزار TransIt را انتخاب کرده و وارد گزینه ASCII Coordinate در قسمت Data Format از پنجره باز شده می شویم . سپس فایل متنی مورد نظر را جهت انتقال به توتال در قسمت Job Name انتخاب می کنیم .

 

تنظیمات مربوط به ترتیب اطلاعات در فایل متنی نیز در گزینه Option انتخاب می شود . تنظیمات مربوط به واحدها و ترتیب نمایش مختصات در نرم افزار TransIt از طریق قسمت های Units و Settings انجام می شود .

 

با زدن گزینه OK ، نقاط وارد نرم افزار TransIt گردیده و در صفحه نمایش آن دیده می شوند . همیشه پیشنهاد می شود جهت حصول اطمینان از باز کردن درست نقاط توسط نرم افزار ف مختصات چند نقطه در فایل متنی و نرم افزار TransIt با هم مقایسه گردد.

 

در مرحله بعد با انتخاب گزینه  TransferPC to DataRecorder در نرم افزار TransIt و انتخاب نوع دوربین در قسمت DataRecorder از پنجره باز شده و انجام تنظیمات نحوه انتقال با کلیک کردن روی گزینه Comm و زدن OK ، نرم افزار را جهت ارسال اطلاعات به توتال استیشن ، آماده می کنیم .

 

در آخرین مرحله ، گزینه OK را در مقابل پیغام داده شده انتخاب کرده و شاهد انتقال نقاط از کامپیوتر به توتال استیشن خواهیم بود . 

در پایان انتقال ، پیغام  Transfer Complete مبنی بر اتمام انتقال نمایش داده می شود .


منبع : کتاب نقشه برداری پیشرفته   

مولفین : سید قاسم رستمی و بهرام صفائی

 

 

 

 

 

Raster Design

 

 

 

 

 

 

آدرس ایمیل پشتیبانی  : newmap@yahoo.com


پسورد تمام فایل ها در وب سایت : www.newmap.ir

 

حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.

This site is protected by wp-copyrightpro.com

RSS
Instagram
SOCIALICON