خانه » نقشه برداری کارگاهی » عملیات نقشه برداری در اجرای یک پروژه کانال آبیاری ذوذنقه ای

عملیات نقشه برداری در اجرای یک پروژه کانال آبیاری ذوذنقه ای

67040391587596619966

 

ایجاد شبکه پیمایش و توپوگرافی طول مسیر کانال :

برای طراحی اولیه و تعیین میزان شیب و همچنین مقدار خاکبرداری و خاکریزی ، توپوگرافی مسیر کانال باید برداشت شود. برای این منظور ابتدا کل مسیر توسط کارفرما مشخص و به پیمانکار نقشه بردار تحویل داده می شود.

برای برداشت  اولیه طول مسیر ، پیاده سازی آکس کانال طراحی شده و همچنین اجرای خط پروژه در مراحل بعدی نیاز به یک شبکه پیمایش آنتنی در طول مسیر داریم.

 . نقاط پیمایش که صرفا جهت پیاده سازی موقعیت آکس مسیر مورد استفاده قرار می گیرد در حالت ایده آل باید ۷۰۰ متر ازهمدیگر فاصله داشته باشند ( در صورتی که ناظر عملیات نقشه برداری سازمان نقشه برداری باشد ) و فاصله نقاط ارتفاعی برای پیاده سازی خط پروژه یا برم مسیردر حالت ایده آل باید ۱۰۰ متر باشد ( چون ترازیابها در حالت ایده آل فضای دایره ای به شعاع ۵۰ متر را با کمترین خطا برداشت می کنند که با در نظر گرفتن قرائت B.S  و F.S این فاصله ۱۰۰ متر می باشد ).بعد از طراحی شبکه و انجام عملیات پیمایش ، توپوگرافی مسیر در باند حدودا ۲۰ متر و مقیاس معمولا ۲۰۰۰ : ۱ برداشت می شود و بر اساس مقدار آب ، طول کانال و محاسبات مهندسی مربوط به کانال های آبیاری ،  شیب و نقشه  کلی کانال طراحی می شود .

  خاکبرداری اولیه و خاکریزی :

دراحداث کانال های بتنی  برای جلوگیری ازهم پاشیدن دیواره وایجاد ترک در بدنه و به طور کلی استحکام  دیواره کانال ، باید در طول مسیر کانال ، زمین طبیعی  حدودا به اندازه عمق کانال خاکبرداری و مجددا بصورت لایه ای خاکریزی شود و عرض این خاکبرداری باید به اندازه ای باشد که ماشین آلات به راحتی بتوانند در آن جابجا بشوند.

بعد از اتمام عملیات خاکبرداری براساس کد ارتفاعی تعیین شده نوبت به خاکریزی مسیر می رسد ، خاکریزی باید در لایه های ۱۵ سانتیمتری انجام بشود .برای پیاده سازی ارتفاع خط پروژه با استفاده از ترازیاب ابتدا طول مسیر را به فاصله های ۲۰ متر ی تقسیم می کنیم و با استفاده از رنگ آنها را علامت گذاری می کنیم و به صورت کیلومتراژ در کنار مسیر بطوری که دور از مسیر رفت و آمد ماشین آلات باشد  یادداشت میکنیم .

برای مشخص شدن کد ارتفاعی  جهت لایه ریزی باید در ابتدای مسیر، ترازیاب را با استفاده از ایستگاه های ارتفاعی که از قبل در طول مسیر ایجاد کرده ایم توجیه کنیم ( دوربین را تراز کرده بر روی ایستگاه ، که ارتفاع آن از قبل مشخص است قراولروی کرده و ارتفاع شاخص را قرائت می کنیم بعد این عدد را با ارتفاع ایستگاه جمع می کنیم ، این ارتفاع (Hi ) بدست آمده ارتفاع  خط قراولروی دوربین نسبت به ارتفاع مبنا ما می باشد که در این حالت دوربین توجیه شده ) و فاصله های ۲۰ متری که قبلا علامت گذاری کرده بودیم را با شاخص گذاری قرائت کرده و یادداشت می کنیم و این قرائت های میانی را از B.S که همان ارتفاع ایستگاه (Hi ) می باشد کم می کنیم و ارتفاع بدست آمده در هر نقطه را ازارتفاع خط پروژه در همان نقطه  کم کرده عدد بدست آمده با توجه به علامت مثبت یا منفی که دارد میزان خاکبرداری یا خاکریزی آن نقطه مشخص می شود. برای اطلاعات بیشتر دراین زمینه آموزش ترازیابی را دانلود کنید.

 

DSCF0538

بعد از هر لایه ریزی ماشین گریدر خاک را در طول مسیر پهن می کرند و در مرحله  بعد برای اینکه  خاک رطوبت بگیرد وچسبنده گی پیدا کند تانکر آب طول مسیر خاکریزی را آبپاشی می کند و در مرحله آخر غلطک مسیر خاکریزی شده را طی چند مرحله می کوبد تا به  تراکم مورد نظر برسد . عملیات بالا بعد از هر مرحله لایه ریزی تکرار می شود تا نهایتا به ارتفاع خط پروژه برسیم .

نقشه بردار بعد از هر لایه ریزی باید تمام مسیر را بر طبق فواصل مشخص شده برداشت کند و طی یک گزارش کار ارائه دهد . سرپرست کارگاه با استفاده از این گزارش ها که وضعیت لایه ریزی ها در آن مشخص شده است می تواند برآوردی از روند پیشرفت کاربه پیمانکار ارائه داده وهمچنین بر روی مراحل لایه ریزی ها کنترل داشته باشد که ضخامت آنها بیشتر از ۱۵ سانتیمتر نشود . در غیر این صورت لایه ریزی به تراکم مورد نظر نمی رسد .( چون بعد از هر لایه ریزی گروه آزمایشگاه  تراکم لایه را تست کرده در صورتی که تراکم مورد تایید باشد اجازه لایه ریزی مرحله بعدی را می دهد ) بعد از اتمام  خاکریزی طول کل کانال نوبت به خاکبرداری کانال ذوذنقه ای میرسه .

خاکبرداری وبتن ریزی کانال ذوذنقه ای  :

قبل از خاکبرداری باید آکس و محور کانال را با استفاده از توتال پیاده کنیم بدین صورت که در محورهای مستقیم میلگردهایی در فواصل ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری میزنیم و آنگاه میخ ها را با استفاده از ریسمان کار در راستا محور کانال به یکدیگر متصل کرده و رنگه مسیر را می ریزیم . بعد از مشخص شدن محور کانال ، بیل مکانیکی با پاکت ذوذنقه ای شروع به خاکبرداری می کند .

Snap164

بعد از اینکه کانال به اندازه ۱۰ تا ۱۵ متر خاکبرداری شد با استفاده از توتال دوتا از میخ های راستا را به داخل کانال انتقال می دهیم  تا دوربین تئودولیت بر روی آن مستقر شود در این مرحله از کار نقشه بردار علاوه بر ترازیاب که در کنار کانال مستقر می شود برای کنترل ارتفاع ، برای کنترل مسیرهای مستقیم نیاز به دوربین تئودولیت داریم که در وسط کانال مستقر می شود  . همزمان که بیل مکانیکی خاکبرداری می کند نقشه بردار باید ارتفاع و راستای مستقیم را کنترل کند . وقتی که ارتفاع خاکبرداری به ارتفاع کف کانال رسید قبل از اینکه بیل مکانیکی برای ادامه خاکبرداری از روی کانال جابجا شود باید با استفاده از شابلن های ذوذنقه ی فلزی  که  به شکل قالب دقیق برای بتن ریزی کانال ساخته شده اند ، خاکبرداری را کنترل کنیم که در صورت خاکبرداری صحیح ، قالب باید به راحتی در کانال جا بگیرد​

Snap165

در صورتی که بعد از خاکبرداری هر قسمت از کانال که بیل مکانیکی نیاز به جابجایی دارد سطح مقطع کانال با شابلن کنترل نشود و به خاکبرداری ادامه بدهیم و بعد متوجه بشویم که قسمتی از کانال نیاز به خاکبرداری بیشتری دارد بیل مکانیکی دیگر نمی تواند به مسیر قبلی برگردد و مجبور می شویم آن قسمت از کانال را با دست تنظیم کنیم که وقت گیر و هزینه بر است .

بعد از اتمام خاکبرداری کانال نوبت به مرحله بتن ریزی که آخرین مرحله کار می باشد می رسیم . برای بتن ریزی کانال ابتدا باید شابلن ها را در فاصله ای که مشخص شده بطور مساوی در کانال قرار دهیم . قبل از شابلن گذاری در مسیرهای مستقیم باید با استفاده از توتال یا تئودولیت برای تراز دقیق شابلن ها آکس کانال را در فواصل ۲۰ متری میخ کوبی کنیم و با استفاده ترازیاب میخ ها را از لحاظ ارتفاعی تنظیم می کنیم .بعد از تراز شابلن ها بتن ریزی کانال توسط میکسر صورت میگیرد و کارگران بتن ها را برطبق شابلن ها تراز میکنند ..

Snap166Snap167Snap168Snap169


               

 

 نام آموزش : عملیات نقشه برداری در اجرای یک پروژه کانال آبیاری ذوذنقه ای
 نویسنده   : ابوالحسن دیرسنجی
 تعداد صفحات : 21
 حجم فایل  :  1.04 مگابایت                  دانلود فایل                  

 

 

 

آدرس ایمیل پشتیبانی : newmap@iran.ir


پسورد تمام فایل ها در وب سایت : www.newmap.ir

دیدگاه ها 3 دیدگاه
  1. Ehsan.mahmoudi
    در تاریخ 1392\/12\/24 :

    جالب بود . مرسی

  2. Steven
    در تاریخ 1394\/04\/06 :

    Great post with lots of impotrant stuff.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by wp-copyrightpro.com

RSS
Instagram
SOCIALICON