تارگت گذاری فتوگرامتری پهپاد

طراحی نقاط کنترل زمینی برای بلوک های فتوگرامتری

یکی از مهم ترین مراحل انجام یک پروژه فتوگرامتری با پهپاد، تارگت گذاری و طراحی شبکه نقاط کنترل است، با استفاده از نقاط کنترل و چک که حاصل این عملیات هستند می توان پروژه را با اطمینان بیشتری پیش برد و علاوه بر استفاده از آنها به عنوان مستحکم کننده ی شبکه ی عکس ها می توان از آن ها به عنوان ابزاری برای ارائه ی گزارش دقت به کارفرما استفاده کرد .

البته با ظهور روش های جدید به تازگی پهپاد هایی تولید شده اند که ادعا می کنند نیاز به نقاط کنترل ندارند ، ولی قیمت این نوع از پهپاد ها بسیار بالاتر از پهپاد های معمولی است و بسیاری از فتوگرامتریست ها هنوز هم از همان روش ایجاد شبکه نقاط کنترل استفاده می کنند. در ادامه ی مطلب به بحث در مورد تارگت گذاری می پردازیم.

 

طراحی نقاط کنترل زمینی فتوگرامتری

 

دانشجویان مهندسی نقشه برداری در درس فتوگرامتری پیشرفته قانون های تارگت گذاری را می آموزند ، این درس البته نحوه ی تارگت گذاری را برای فتوگرامتری آنالوگ هوایی توضیح داده است و خبری از پهپاد و دوربین های دیجیتال نیست. در قسمتی از جزوه ی فتوگرامتری پیشرفته دکتر عبادی در مورد تارگت گذاری می خوانیم :


اگر بلوک فتوگرامتری داشته باشیم ، این بلوک از چندین نوار تشکیل شده که هر نوار دارای چندین مدل است ، یک مدل در یک نوار با مدل بعدی در همان نوار در ۲۰% مشترکند. در صورتی که مدل اولی را Base قرار دهیم به راحتی می توان با نقاط مشترک گرهی بین دو مدل سیستم مختصات مدل دوم را به مدل اول آورد. چون یک مرکز تصویر مشترک و سه نقطه روی یک خط مشترک دارند . به راحتی بین مدل ها ترانسفورماسیون نسبی انجام می دهیم. پس از این دو مدل یک مدل بزرگتر تشکیل می شود و هر دو در سیستم مختصات مدل اولند، ولی هنوز به سیستم مختصات زمینی نرفته اند. همچنین مدل سوم را به دو مدل قبل می توان اتصال داد.

 

نوار ها هم با هم نقاط مشترک دارند ، پس با همه نوار ها یک مدل بسیار بزرگ داریم که از نظر تئوری بازهم ۲ نقطه کنترل مسطحاتی و ۳ نقطه کنترل ارتفاعی برای برقراری ارتباط این مدل بزرگ با زمین نیاز داریم . ولی در این ترانسفورماسیون ها خطا وارد کار می شود و این حداقل تئوری جوابگو نیست. بهترین حالت این است که در هر مدل ۳ تا نقطه کنترل ارتفاعی و ۲ نقطه کنترل مسطحاتی در نظر بگیریم ولی از نظر هزینه مقرون به صرفه نیست. حالا بین دو حالت Full Control Block و Worst Case باید حالتی را در نظر بگیریم که دقت را از دست ندهیم . یعنی در مدل اول نقطه کنترل بگیریم، بعد چند مدل جلو برویم و در آنجا هم نقطه کنترل بگیریم و اصولا بهینه نقاط کنترل از نظر تعداد و توزیع تعیین گردد. از نظر کارهایی که در بلوک های مختلف انجام داده اند (بلوک های مختلف در مقیاس های مختلف و در مناطق مختلف) به نتایج کلی زیر رسیده اند :

از نقطه نظر مسطحاتینقاط کنترل مسطحاتی در محیط و پیرامون بلوک

از نقطه نظر ارتفاعیزنجیره های فشرده از نقاط کنترل ارتفاعی در مسیرهای عمود بر مسیر پرواز

 

در بازار فتوگرامتری با پهپاد دقت همه چیز است، یکی از دوستان می گفت ” اگه نقشه شما دقیق نباشه چیزی به غیر از یک نقاشی نیست” “تقریبا نزدیک” شاید بعضی اوقات برای آدرس دادن به یک عابر پیاده کافی و راضی کننده باشه ولی استفاده از اون در مقابل کارفرمای یک پروژه نقشه برداری با پهپاد یعنی اتلاف وقت خود و هزینه ی کارفرما. حتما می پرسید با این اوصاف چگونه به بهترین دقت در پروژه فتوگرامتری دست پیدا کنیم ؟ رایج ترین روش استفاده از نقاط کنترل است (روش دیگر استفاده از پهپاد مجهز به RTK)

 

هدف از استفاده ی نقاط کنترل چیست؟

چرا از نقاط کنترل استفاده می کنیم؟ در یک کلام دقت! نقاط کنترل نقاطی با موقعیت مشخص هستند که این موقعیت با دقت بالا به دست آمده است ، این موضوع باعث می شود دقت شما در هر سه جهت X ، Y و Z بیشتر شود. نقاط کنترل باعث می شود:

۱- منطقه مورد نظر شما به درستی زمین مبنا (ژئولوکیت) شود .

۲- مقیاس پروژه شما در هر سه جهت به درستی مشخص می شود.

۳- اندازه گیری های سه بعدی دقیق که محصول نهایی شما هستند را فراهم می کنند.

 

می توانید یک نقشه توپوگرافی دقیق را بدون نقطه کنترل زمینی به دست آورید؟ قطعا با استفاده از نقطه کنترل یا RTK می توانید یک پروژه را با دقت در حد ۲ تا ۳ سانتی متر انجام دهید. در ادامه ی مطلب مثالی برای اهمیت نقطه کنترل زمینی آورده شده است. در این تصویر یک پروژه با نقطه کنترل زمینی و همان پروژه بدون نقطه کنترل زمینی اجرا شده اند. به راحتی تفاوت را می توانید از لحاظ بصری بررسی کنید.

 

 

نقطه کنترل فتوگرامتری

نقطه کنترل فتوگرامتری

 

در این پروژه  نقاط کنترل برای به دست آوردن دقیق مختصات کاربرد دارد و باعث می شود نقشه هم به طور دقیق در محل خود در عکس ماهواره ای قرار بگیرد. علاوه بر نقاط کنترل معمولا یه دسته نقطه هم به عنوان نقطه چک در نظر می گیرند ، این دسته از نقاط دقت به دست آمده توسط نقاط کنترل را کنترل می کنند. پس نقاط کنترل برای به دست آوردن دقت پروژه ضروری اند و نقاط چک هم وظیفه دارند داده ها و محصول نهایی شما را تایید یا رد کنند.

 

نحوه ی قرار دهی تارگت های فتوگرامتری

 – اتفاقی – یعنی تارگت ها باید به خوبی در تمام قسمت های پروژه پخش شده باشند و همگی در یک منطقه متمرکز نشوند.

 – به شکل تاس – تارگت ها همان قدر که در مرکز هستند باید در نزدیکی (نه روی لبه) لبه های منطقه مورد نظر هم قرار داشته باشند ، دقیقا مانند شکل یک تاس که نقطه ها   در آن پراکنده هستند.

 – نزدیک – تارگت ها باید به هم نزدیک باشند و بیشتر از ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر فاصله نداشته باشند.

 

 

نحوه جانمایی تارگت فتوگرامتری پهپاد

 


منبع : http://bordkootah.ir

 

 

 

Raster Design

 

 

 

 

آدرس ایمیل پشتیبانی  : newmap@yahoo.com


پسورد تمام فایل ها در وب سایت : www.newmap.ir


حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.

RSS
Facebook
Google+
Instagram
SOCIALICON
تاریخ ارسال : ۹۶/۱۰/۲۱
نویسنده : ابوالحسن دیرسنجی
بازدید : 703 بار

اطلاعات این پست

لطفا قبل از ارسال دیدگاه خود نکات زیر را در نظر داشته باشید
  • دیدگاه شما قبل از تایید , توسط مدیر بررسی میشود.
  • لطفا تنها نظرات مرتبط با مطلب بالا را ارسال کنید.
علیرضا گفته است

با عرض سلام ادب واحترام من در مورد نقشه برداری با پهپاد می خواهم بدانم ۰۹۱۳۱۱۴۵۹۶۱ ۰۹۱۳۹۰۴۶۵۵۱


حیدری گفته است

باسلام
احتراما این شرکت درنظردارد برداشت هوایی وتهیه نقشه های توپوگرافی خودرا به مساحت ۲۰۰ هکتار درمنطقه بندرعباس
به اکیپ واجدشرایط واگزارنمایدچنانچه مایل به شرکت هستیدلطفا اعلام فرمایید.

باتقدیم احترام

حیدری
۰۰۹۸۹۱۷۸۶۳۲۲۳۶
g.sadr@yahoo.com
g.sadr2@gmail.com


Sasan گفته است

با سلام
شرکت ما در استان کردستان در زمینه اکتشاف و استخراج معدن
نقشه برداری معدنی
نقشه برداری کشاورزی، تفکیک اراضی
تهیه نقشه های کاداستر
بازرسی معادن
و……
فعالیت دارد در صورت امکان خرسند خواهیم شد بصورت پایلوت تعدادی از پروژه ها را با تکنولوژی پهپاد انجام دهیم و در آینده یا یک دستگاه پهپاد خرید داشته باشیم و یا بصورت پروژه ای همکاری نماییم.
شماره تماس بنده: ۰۹۱۸۳۷۳۳۴۲۶
pars_georeference@yahoo.com


آخرین مطالب منتشر شده

RSS
Facebook
Google+
Instagram
SOCIALICON